2020 kidem tazminati

2020 Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli nedenlerle iş yerinden ayrılırken işveren tarafından 4857 sayılı İş Kanunu gereğince işçiye ödemekle yükümlü olduğu tazminat şeklidir. Ancak kendi isteği ile ayrılan çalışanlar bu tazminatı alamazlar. Kıdem tazminatı ücretleri Ocak-Temmuz, Temmuz-Aralık olmak üzere yılda iki defa değişmektedir.

Bu değişikliği Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklamaktadır. Kıdem tazminatı tavanın altında kalan brüt maaşa sahip olan çalışanlar hesaplamalarını brüt maaşları ve çalıştıkları yılı çarparak ortaya çıkartmaktadır.

2020 Kıdem Tazminatı Tavanı Ne Kadar?

Yeni yılda asgari ücretin netleşmesiyle beraber 2020 yılının ilk yarısında işçilerin, işten ayrıldıklarında işverenden alacakları kıdem tazminatı da artmıştır. Kıdem tazminatının tavanı ne kadar, çalışma yılına göre kimler, ne kadar tazminat alacak sorularını açıklığa kavuşturalım.

2020 yılının ilk yarısında işçilere ödenecek olan kıdem tazminatının yıllık tavanı 6.730.15 TL olmuştur. Bu şu anlama geliyor ki, bu yıl işçilere ödenecek olan tazminat 6.730.15 TL üzerinde olmayacaktır. Tazminat tavanı 2019 yılının ikinci yarısında 6.379.86 TL iken 2020 yılında % 5.49 artmıştır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanıyor?

Aynı iş yerinde en az 1 yıl çalışanlara ödenen kıdem tazminatı hesaplanırken son brüt ücret dikkate alınmaktadır. Çalışılan yıl ve gün sayısına göre her yıl için bir brüt maaş olmak üzere hesaplama yapılmaktadır. Bu ücretten ise sadece damga vergisi kesilmektedir. Düzenli ve nakit olarak ödenen paralar da brüt ücrete eklenmektedir.

Kıdem Tazminatı Kimlere Verilir?

Kıdem tazminatını alabilmek için, çalıştığınız iş yerindeki hizmet sürenizin en az bir yıl olması ve işveren tarafından işten çıkarılmış olmanız gereklidir. İş yerinden kendi isteğiniz ile ayrılırsanız kıdem tazminatı alma hakkınız yoktur.

Fakat, erkekler askerlik hizmeti için, kadınlar da evlilik nedeni ile işten ayrılmak zorunda kalırsa, tazminata hak kazanmaktadırlar. Ayrıca, emeklilik için gerekli süre ve prim ödeme gün sayısı dolanlar da kendi istekleri ile işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilirler.

Related Posts

ne zaman emekli olurum

03

Şub
Haberler

Ne Zaman Emekli Olabilirim

Ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek istediğinizde e-Devlet üzerinden giriş yaparak SGK’yı seçebilir ve ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu işlem için e-Devlet şifrenizin olması yeterli […]

issizlik ödenegi alma hesaplama

31

Oca
Haberler

İşsizlik Ödeneği Alma Hesaplama

İşsizlik ödeneği, 4447 sayılı işsizlik Sigortası Kanununa göre Sigortasız işsizlere belirtilen şartları taşımaları durumunda, çalışmadıkları süre zarfında aynı kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan ödemedir.[…]

2020 asgari ucret

21

Oca
Haberler

2020 Asgari Ücret

2020 yılı asgari ücret aylık brüt 2.943 TL, aylık net 2.324,70 TL, günlük brüt 98,10 TL olarak belirlenmiştir. Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından[…]