2020 asgari ucret

2020 Asgari Ücret

2020 yılı asgari ücret aylık brüt 2.943 TL, aylık net 2.324,70 TL, günlük brüt 98,10 TL olarak belirlenmiştir. Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre %15,03’lük bir artış yapılmıştır.

2020 yılı asgari ücret, uzun görüşmelerin ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmiştir. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren 2020 Asgari Ücret net ve brüt tutarları, Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Asgari Ücret 2020

2020 asgari ücret

2020 Asgari Ücret Kimler Tarafından Belirlenir?

Asgari ücret Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Komisyon 15 üyeden oluşur. Komisyon üyeleri; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 2 temsilci, TÜİK temsilcisi, Kalkınma Bakanlığı Temsilcisi ve Hazine Müsteşarlığı temsilcisi, bünyesinde en ok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşunun değişik iş kolları için seçmiş olduğu 5 temsilci, bünyesinde en fazla işvereni bulunduran işveren kuruluşunun iş kolları için seçeceği 5 temsilcidir.

Asgari Ücret Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Asgari ücret, çalışanların 16 yaşını doldurmuş olup olmadıklarına göre belirlenmektedir. Ülkenin asgari ücret belirlendiği dönemdeki ekonomik ve sosyal durumu, güncel ödenmekte olan ücretlerin genel durumu, geçim şartları ile geçinme indeksleri dikkat edilen diğer konuları oluşturmaktadır.

2020 Asgari Ücret Hesaplanması

Asgari ücret günlük olarak belirlenmektedir. Günlük hesap üzerinden de Aylık ve Saat ücreti hesaplaması yapılır. Asgari ücret net hesaplanıp, brüt olarak ilan edilir. Sebebi ise brüt tutar hesabından, Damga Vergisi ile Gelir Vergisi, SGK İşçi Payı ve İşsizlik Fon Payının kesiliyor olmasıdır. Belirlenen asgari ücret uygulaması yasal olarak zorunludur.

Related Posts

ne zaman emekli olurum

03

Şub
Haberler

Ne Zaman Emekli Olabilirim

Ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek istediğinizde e-Devlet üzerinden giriş yaparak SGK’yı seçebilir ve ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu işlem için e-Devlet şifrenizin olması yeterli […]

issizlik ödenegi alma hesaplama

31

Oca
Haberler

İşsizlik Ödeneği Alma Hesaplama

İşsizlik ödeneği, 4447 sayılı işsizlik Sigortası Kanununa göre Sigortasız işsizlere belirtilen şartları taşımaları durumunda, çalışmadıkları süre zarfında aynı kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan ödemedir.[…]

2020 kidem tazminati

22

Oca
Haberler

2020 Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli nedenlerle iş yerinden ayrılırken işveren tarafından 4857 sayılı İş Kanunu gereğince işçiye ödemekle yükümlü olduğu tazminat şeklidir. Ancak kendi isteği ile[…]